Kaalulangetaja meelespea

Uue aasta lubadused vajavad ometi täitmist. Panin kirja mõned mõtted, mis võiksid alustajat või teelt kõrvale kaldujat aidata. Olgu öeldud, et need mõtted on minu isikliku kogumuse põhjal tekkinud ega pruugi kõigi jaoks olulised olla. Loodan, et kellelegi pakub huvi ja on abiks!

 1. Toitumine on kõige alus. / Sa võid higistada ja rassida tundide viisi trennisaalis, aga kui sa peale seda viskad diivanile ja sööd rämpsu edasi, pole sellest trennist eriti kasu. Trenn aitab anda kehale vormi, muuta lihased tugevamaks ja anda neile toonuse, kuid üleliigsed kilod kaotad suuremas osas tänu õigele toitumisele.
 2. Sa ei saa kaotada rasva ühest kindlasti piirkonnast. / Mind ajab muigama, kui kuskil naiste foorumites ikka ja jälle küsitakse, kuidas näiteks sangadest lahti saada või mis harjutusi teha, et jalad peenemaks saada. Toitumine, again, on kõige alus! Sa võid teha miljon kõhulihast, aga kui sa ei toitu õigesti, ei kao ei rasv ega teki maagilist sixpacki. Minul on pirni-kujuline keha, mis tähendab, et ma olengi bottom-heavy. Ümbermõõdud langevad aga ikka üle kogu keha, mitte ainult jalgadest või kõhust, kus pekki kõige rohkem oli.
 3. Joo vett. / Seda pean ma endale ka meelde tuletama. Minu jaoks on vee joomine (lisaks muudele olulistele põhjustele) kasulik, sest ma suudan isusid kontrolli all hoida. Kui tekib tunne, et tahaks nii väga midagi head, joo klaas vett ja mõtle uuesti. Üldiselt on siis isu läinud.
 4. Maga hästi. / Hea uni on tähtis. Nii jaksad sa päeval rohkem korda saata, sul on parem tuju, rohkem energiat ja seeläbi rohkem tahtmist pingutada. Hea unereziim aitab hoida korralikku päevaplaani, mis omakorda aitab hoida motivatsiooni.
 5. Tee trenni. / Mina olen oma üleliigsetest kilodest peaaegu täielikult lahti saanud (no tegelikult tahaks u 5 kg veel alla saada, aga vähemalt olen ma normkaalus nüüd), aga mu keha on vormist väljas. Trenn annab kehale ilusa kuju ja tunne, mis peale eneseületamisi trennisaalis tekib on minu arvates priceless.
 6. Ära piira end liiga palju. / Oluline on mitte üle mõelda. Mina tegin selle vea, et muudkui mõtlesin, mida, kui palju, mis kell, mida võib, mida ei või jne.. Ma läksin kergelt hulluks ja hakkasin stressama, mis tõi kaasa motivatsiooni languse ja ebaedu. Kõike tuleb võtta mõistusega. Kui ema on teinud su lemmikut kodust toitu, mis ehk pole tõesti kõige tervislikum, siis see üks toidukord ei tee sind uuesti paksuks ega muuda su seniseid edusamme olematuks. Püüa olla mõistlik, võta natuke väiksem ports, kui tavaliselt ja…
 7. …kuula oma keha. / Eelmise punkti täiendus. Mina olen õppinud oma keha kuulama. Ma tean, kui vastik on mul olla peale ühe alkohoolse kokteili joomist. Miks ma peaksin oma keha koormama? Tasapisi keha kuulates leiad sa ka need toidud, mis just sinu kehale pai teevad. Mina väldin nisujahu, sest mul on peale nende toodete söömist kõhus alati raske tunne ja seedimine läheb pekki.
 8. Võta mõistlikud eesmärgid. / Kui sa loodad kaotada aastatega kogutud kilod mõne nädala või kuuga, siis mõtle ruttu ümber. Sellised eesmärgid pole väga reaalsed ja seetõttu võid sa ilma jääda eduelamusest ja motivatsioon võib kaduda. Tervislik kaalukaotus on 0,5-1 kg nädalas. Arvesta, et alguses langeb kaal lihtsamalt.
 9. Tee enne ja pärast pildid, mõõda end. / Iseennast näed sa peeglist iga päev ja sellepärast on muutust raskem märgata. Mõõdulint ja pildid võivad aga hoopis teist juttu rääkida. Pärast on endal ka hea ja äge tunne oma saavutusi vaadata. Rasketel hetkedel aitavad pildid samuti, toob jälle maa peale ja annab indu juurde.
 10. Tunne edusammudest rõõmu. / Ole iseenda üle uhke. Sa oled võtnud ette tee iseenda muutmiseks, iseenda parema mina vormimiseks. Sa oled väga tubli! Suutsid nädal aega tervislikult toituda – rõõmusta (aga ära haara kohe rämpsu järgi, eks 😀 ).  Käisid oma esimestes rühmatreeningutes – ole uhke. Kaotasid oma esimesed 5 kilo – luba omale midagi ilusat.
 11. ÄRA ANNA ALLA! / Kõige olulisem punkt! Ära mitte kunagi anna alla. Tagasilööke tuleb kõigil ette, mõnel rohkem, mõnel vähem. Alla andes pead sa ju uuesti alustama, aga sa ju mäletad, kui raske see alustamine on? Leia oma toetusgrupp, mõni lähedane inimene, kes on sulle no-matter-what alati toeks. Kurda muret, ela end välja, õpi vigadest ja astu ikka julgel sammul edasi. Sa saad sellega hakkama!

Edu!
Laura. 🙂

4 kommentaari

 • Sally Lepik

  6. jaan. 2015 at 01:50

  Väga head punktid! 🙂 Ka mul tuleb see enese vormimise tee ette võtta.
  Tahtsin veel lisada siia selle, et need isud tekivad tavaliselt sellest, et organism ei saa vajalikke toitaineid kätte ja hakkab siis märku andma, et tal on ühte või teist vaja ja see tekitabki meile neid neetud isusid. Võrdluseks võib tuua näiteks selle, et kui inimesel on rauapuudus, siis organism annab sellest märku tohutu väsimusega ja ütleb, et raua varud on otsas – anna juurde või muidu magad päevad läbi! 😀

  Vasta
  • Laura

   6. jaan. 2015 at 06:23

   Mhm, täitsa õige jutt! See seostub tegelikult selle punktiga, et ära piira end liialt. Et kui keha ikka tahab seda shokolaadi (ka peale klaasi vee joomist) siis jessukene, söö see shokolaad ära ja saad eluga edasi minna. Mina toimin vähemalt nii. 😉

   Vasta

Lisa kommentaar