• Home
  • Kogemus
  • Mis asi see motivatsioon ikkagi on ja kuidas seda hoida?

Mis asi see motivatsioon ikkagi on ja kuidas seda hoida?

Viimasel ajal olen ma üsna tihti saanud küsimusi motivatsiooni teemal. See on üks kummaline asi, mida muudkui kaotatakse ja siis jälle üles püütakse leida.

Mis asi see motivatsioon siis selline on ja kuidas seda hoida?

Olen nüüd mõistma hakanud, et see on midagi, mis peab tulema sügavalt meie seest. Et motivatsiooni pole võimalik kaotada ja otsida kuskilt väljast, see on meie sees ja kui me oleme asjad enda jaoks selgeks mõelnud, siis on motivatsioon kogu aeg meiega.

Miks ma midagi teen? Mis on minu eesmärk? Mida ma tahan saavutada ja kuidas ma seda teha saan? Need on olulised küsimused selleks, et motivatsioon enda sees “üles leida” ja seda endaga hoida. Kui mul on selge siht silme ees, ei ole probleemi ka igapäevaselt soovitu saavutamiseks tegutseda.

Kaalu langetamine on see koht, kus tihti motivatsiooniga probleeme on ja seetõttu on see üks keeruline teekond. See, mis minu peas sel ajal toimus, on olnud ikka üks hirmus tohuvapohu. Minu eesmärgid läksid ühel hetkel lappama. Ma ei teadnud, miks ma seda teen, miks on oluline olla veel 5kg kergem või miks ma pean tervislikult toituma või miks midagi mulle “keelatud” on. Ja sellepärast ma seda müstilist motivatsiooni muudkui ära kaotasin. Miks see nii oli?

Just seetõttu, et ma tegin kõike valedel eesmärkidel. Tahtsin olla “saledam” selleks, et teistele rohkem meeldida, tahtsin olla “ilusam” ja miskipärast oli mul tunne, et just siis, kui ma 5 kg kergem olen, olen ma õnnelik. Nüüd ma tean, et see on täitsa vale värk.

Seega minu soovitused kaalulangetamisel:

Mõtle, miks sa tahad alla võtta? Kas selleks, et kellelegi teisele meeldida? Või selleks, et ülekaal on tervisele hakanud? Või selleks, et kellestki parem olla või selleks, et iseennast rohkem armastada?
Sea realistlikud eesmärgid ja naudi protsessi. Pea oma eesmärke meeles, kuid ära ole enda vastu kuri, kui vahepeal asjad päris nii ei lähe. Endasse halvasti suhtuda on üks hirmsamaid asju, mida sa teha saad.
Armasta ennast juba praegu. Usu mind, sa ei ole maagiliselt õnnelikum siis, kui x arv kilosid alla oled võtnud. Mida rohkem sa stressad ja endale piiranguid peale paned, seda õnnetum sa oled ja seda suurem on tõenäosus, et motivatsioon kaob.
Tee kõike ainult enda pärast! 

Kui me teame täpselt, mida me millekski teeme ja see midagi on meie jaoks tähtis, nii tähtis, et silmad säravad ja süda väriseb, siis on lihtne motivatsiooni hoida ja oma eesmärke püüda. Ausalt!

Laura_street_veeb-3

Foto: Maike Tubin

Minu jaoks oli äratuseks see septembri nädalavahetus, kui rühmatreenerite koolitus algas. Just siis tundsin, et olen õiges kohas, et tahan vastu võtta kõik, mis mulle seal edasi antakse. Olin kohal, päriselt kohal! Sealt tuli ka minu natukene suurem julgus tegutseda. Noh ja nüüd ma ju olengi palju paremas kohas. Minu pea on palju selgem! Ma tunnen end palju paremini.

Ja teate mis? Motivatsioon on minu sees olemas. Ma tean, mis on minu siht, mida ma tahan saavutada ja mida ma selleks tegema pean. Ainuke asi, mida ma veel õppima pean, on see, kuidas takistustest kergemini üle saada ja end neist liialt mõjutada ei laseks. Takistuste eest pole keegi kaitstud ja neid tuleb ikka ette.

Põlvevalu, mille tõttu olen kaks nädalat trennidest eemal olnud, on minu enesetunnet maha tõmmanud. Esiteks on vastik – isegi istudes põlved valutavad, rääkimata kõndimisest või trenni tegemisest. Teiseks on see üks kuradima nõme tunne, kui ei saa teha seda, mida armastad. Ma ju nii naudin trenni tegemist!

Aga see kõik ei tähenda, et mu motivatsioon oleks kuskile kadunud. Jah, mul on olnud kehvemad päevad, aga üks hetk läheb ju paremaks. Esmaspäeval lähen füsioterapeudi vastuvõtule ja loodan sealt abi saada. Kõigel on alati mingi lahendus.

Nädalavahetus on aga jälle koolituse päralt ja ma olen juba praegu elevil. Isegi kott on pakitud juba, sest ma nii ootan, mida ma sel korral uut õpin. Nii põnev on, kohe väga-väga põnev!

Kokkuvõteks siis – selleks, et olla motiveeritud, tuleb endale esitada kolm küsimust:
1. Miks ma midagi teen?
2. Mis on minu eesmärk?
3. Kuidas ma oma eesmärgi saavutan?

Rääkige kaasa, mis on motivatsioon teie jaoks? Kuidas te selle leiate ja veel tähtsam, kuidas olla motiveeritud? Mis on teie nipid? 

Laura

Laura sportlik sessioon_veeb-36
Foto: Maike Tubin

Lisa kommentaar