Rühmatrennid: minu mõtted ja nõuanded

Juba on juuli! Esimene suvekuu möödas nagu poleks olnudki.

Ma siin mõtlesin, et tulen natuke rühmatreeningutest rääkima ja viskan mõne nõuande, kuidas sul ja teistel trennis võimalikult mugav oleks. 

Minu juhendatavate trennide hulk on nüüd üsna korralik. Saan juhendada viit erinevat treeningut. Neist osad on kontsept-treeningud, mis tähendab, et muusika ja harjutused on ette antud (nt BodyPump). Teised on aga minu enda kokku panna, mis minu jaoks on muidugi palju põnevam. Nii on sellel tunnil minu nägu ja saan seal kasutada nö oma stiili (nt kõht-selg-tuhar, kus tunniülesehitus on ette antud, kuid muusika ja harjutused valin ise).

Kavade õppimiseks tuleb aega varuda. Viimaste uute kavadega juhtus see, et kõik tulid põhimõtteliselt samal ajal ja siis pidi oma aega eriti planeerima, et kõik vajalik selgeks saaks. Mu nipp on näiteks see, et kuulan alati autosõidu ajal trennimuusikat ja kordan peas kavasid läbi. Kui kava üks hetk selge on, siis iga trenniga kinnistub see aina rohkem ja lõpuks on nii peas, et võib unepealt rahva ette minna. Esimest korda uut kava teha on alati kõige ärevam, olgugi, et kava on peas, siis kardad ikka, et äkki läheb sassi.

Kõht-selg-tuhar tüüpi tundide juures meeldib mulle järgida põhimõtet, et trenn oleks loogiline. Et harjutuste üleminekud oleksid arusaadavad ja lihtsasti järgitavad. 45-minutilise tunni ehitan alati üles nii, et peale soojendust teen ära terve hulga harjutusi püsti ja alles siis lähen matile ning teen erinevaid harjutusi seal. Selline üles-alla hüplemine mulle ei meeldi. Matil olles püüan vältida ka liigset selili-kõhuli keeramist. Minu meelest on nii kõige mugavam. Trenn lõppeb alati kerge venitusosaga, mida saab teha nii matil kui püsti.

Foto: Inca Ojamäe (niiiii armas inimene, kes teeb niiiii armsaid pilte. Vaadake ta Instagrammi SIIT.

Rühmatrennides käijatele on mul ka mõned soovitused:

 • ÄRA JÄÄ HILJAKS! See on ebameeldiv nii treenerile kui teistele, kes õigeks ajaks kohale on tulnud. Eriti halb on hiljaks jääda trenni, kus on palju vahendeid vaja (bodypump!). Veel enam – kui tuled BP-sse päris esimest korda, ole kohal varem. Anna treenerile teada, et pole varem käinud ja siis jõuab treener sind juhendada sobivate raskuste valikul ning anda juhiseid, kuidas trenn toimuma hakkab. Kui sa jooksed tundi viimasel hetkel, jääb see osa ära ja võid endale tunnis hoopis liiga teha.
 • KASUTA TREENINGRÄTIKUT! Lisaks sellele, et treeningrätiku kasutamine aitab matte kauem tervetena hoida, on ka endal palju mõnusam end (kõhuli olles lausa nägu) oma rätikule toetada. Rätikuga saad pühkida higi ja vältida lombi tekkimist enda ümber. PS! Ma higistan viimasel ajal ikka päris hullusti. Eriti rõve on siis, kui keset BP lugu higi silma jookseb – aiii! 😀
 • PUHASTA MATT PEALE TRENNI! Kas seda üldse peab selgitama? Ega sa ise ka kellegi higi sees väga lebada ei taha ju?
 • ÄRA SEISA JALGUPIDI MATIL! Hoiame sellega matte jällegi kauem tervete ja korralikena. Ka nt selili kõhulihaseid vm harjutusi tehes, toeta jalad alati põrandale mitte matile.
 • PANE STEPI-PINK ALATI ESIMESELE ASTMELE TAGASI! BP-s on stepipinke vaja ja üldiselt on need trenni jooksul kõige kõrgemel astmel. Kui trenn läbi, pane see alati alla tagasi. Kuna stepi-pinke hoiustatakse tavaliselt seina ääres üksteise otsas, on see tähtis selleks, et need sealt ümber ei kukuks. Jälgi, kuidas sa pingi sinna “torni” asetad.
 • VII VAHENDID TAGASI ALLES TRENNI LÕPUS! Eriti tähtis jälle BP puhul. Miskipärast tahavad paljud juba enne kõhulihaste lugu või venitust vahendeid tagasi viima. Nende lugude ajal on enamus inimesi aga pikali matil. Piisab vaid ühest valesti liigutusest ja sinu ketas/kang võib kellelegi pähe kukkuda ja sellega väga hullu jama tekitada. Siit ka BP vahendite kohta veel üks punkt:
 • VÕTA RASKUSED KANGILT MAHA OMA KOHA JUURES! Ketaste ja kangi jaoks on saalides spetsiaalne stange, kuhu trenni lõppedes kõik oma vahendit asetada tahavad. Ole hea ja võta raskused kangilt ära oma kohal ja vii kang ja raskused eraldi ära. See kangiga stange juures vehkimine on ohtlik! Me ei taha ju kellelegi vigastusi.
 • ENNE TRENNI ALGUST JÄLGI, ET VAHENDID EI JÄÄKS SULLE KUIDAGI JALA ALLA! Ohutuse nimel. Jälgi, et vahendid oleksid paigutatud niimoodi, et sa neile trennihoos peale astuda ei saaks. Nii hoiad vigastusi ära.
 • KASUTA ÕIGEID JALATSEID! Ära tule õuetossuga saali. Seo enne trenni korralikult tossupaelad. Eelista rühmatrennis üldtreeningjalatsit jooksutossule.
 • NAUDI! Kõige tähtsam punkt! Naudi treeningut! Oled võtnud iseenda jaoks selle aja. Võta sellest maksimum, kuula treenerit, jälgi oma tehnikat ja ära viili. Pane ennast proovile, ära karda suuremaid raskuseid, kui sinu tehnika seda lubab. Tule mugavustsoonist välja.

Järgmine kord siis tead, et kui treener sulle mõnd neist punktidest meelde tuletab, siis pole see sellepärast, et sind kuidagi kiusata või tänitada. Meie eesmärk on ära hoida õnnetused ja vigastused, vahendid korras hoida ning teha kõik, et sa saaksid treeningust maksimaalset kasu!

Kui sulle trenn meeldis, anna sellest ka treenerile märku. Või vastupidi: soovid, et treener mõnd asja paremini seletaks või hakkab sulle mõni tema parasiitsõna kõrva, mine ja ütle talle seda. Usu mind, treener tänab sind igasuguse tagasiside eest. Just nii saab ka treener areneda ja paremaks muutuda. Mul oli alustades näiteks parasiitsõna “jaa”. Ise ei pannud seda tähelegi, kuid peale seda, kui mu tähelepanu sellele pöörati, hakkasin end kontrollima ja nüüd on vist korras.

Kas sina käid rühmatrennis? Millised on su lemmikud? Kas järgid juba praegu ülaltoodud nõuandeid?

PS! Kui sa veel mingil imekombel mind Instagrammis ei jälgi, siis tule ja ole mu sõber seal. Sinna postitan tihedamini ja jagan oma mõtteid ka. 🙂 @lauriitak

Laura

4 kommentaari

 • Maria

  2. juuli 2018 at 10:57

  Mõnus postitus! Nii lahe, et sattusin sinu trenni ja kogemata avastasin ka sinu blogi! Kindlasti tulen veel ja olen jälgija (see kõlab natuke nagu “stalker”, haha)

  Vasta
 • Kertu

  5. juuli 2018 at 08:59

  Nii hea ja õige postitus! Aitäh! Ise trennis käies mind alati niiiii häirib kui inimesed jäävad trenni hiljaks ja siis mõtlevad, et peavad kindlasti saama esireas peegli ees koha… mis siis, et kükilugu juba poole peal. Ja kui treener ütleb, et võta kõigepealt kang ja tule meiega kaasa, siis nad lähevad taha ruumi omale muidugi pinki ja matti tooma… ja siis hantleid… ja siis hakkavad pulsikella tööle panema… tead ju küll selliseid inimesi :D?! Millegipärast osad inimesed ei mõtle, et see teisi häirida võib…

  PS! Käisin hiljuti oma mehega (kes samuti BP instruktor) ja sõbrantsiga Sinu trennis ja jäime kõik väga rahule 🙂 olid nii mõnusalt positiivne ja mulle meeldis, et parandasid ka tehnikat inimestel (või noh, proovisid…kahjuks osad inimesed ei võta üldseeeee kuulda, mida treener räägib :D) ja viskasid naltsi kah! Kuna ma ise elan baltast päris kaugel, siis satun Su trenni küll ilmselt üsna harva (ainult siis kui selle sama sõbrantsiga trennitame parajasti :D) aga mul hea meel, et ikka sain käidud 🙂

  Vasta
  • Laura

   5. juuli 2018 at 09:21

   Oooojaaaa, tean täpselt sellised inimesi! 😀 Vahel ajab muigama, vahel teeb natuke kurjaks ka, sest no ma näen, kuidas see teisi segab ja ma võin seal ees vist kukerpalle ka teha ja mõni ei paneks seda ka tähele. Tehnikaga on pumpis päris jama lugu tegelt ja vahel näeb päris hulle asju, nii tehniline trenn ja instruktor saabki ainult seal lavalt juhendada. Vahel tahaks nii minna inimeste juurde ja asendeid korrigeerida, aga ei saa. :/ Ja vahel jälle sama asi, et võid ükskõik mida seal ees teha ja see ei jõua kohale lihtsalt. Oeh.. aga eks ma ikka püüan igas tunnis muudkui rääkida-rääkida-rääkida, kellelegi ikka on kasu. 🙂

   Nii äge, et käisite ja rahule jäite! Sellist tagasisidet on alati hea saada ja teeb tuju nii rõõmsaks. Lisaks annab muidugi motivatsiooni ka. 🙂

   Vasta

Lisa kommentaar