Toitumine paika: kas kõike peab tõesti kaaluma?

Vastus on ei. Mina ei kaalu oma toitu ja loodan, et seda kohtustust mulle niipea ei teki. Toidu kaalumine ja grammitäpsuse tagaajamine on minu jaoks üks põhjusi, miks ühel hetkel kaalulangetamine pekki läks ja õgimishood minuni jõudsid. Selle asemel, et suhtuda toitu kui kütusesse, mis mind töös hoiab, energiat annab ja võimaldab trenni teha, muutus toit minu jaoks kinnisideeks. Mida süüa? Millal süüa? Kas ma ikka võin selle banaani süüa? Appi, kell on 20 õhtul, enam küll ei tohi midagi suhu panna. Need olid sundmõtted, mis kõiki mu päevi juhtisid. Ma mõtlesin kogu aeg toidule.

Projektiga liitudes lubasin endale, et sarnasel olukorral ei saa lasta juhtuda. Minu eesmärk on muuta toitumist nii, et ei tunne end liialt piiratuna ja tean, miks on tervislik toitumine hea. Tahan, et suudaksin teha ise teadlikke valikuid ja leida tasakaal.

Kohtumisel toitumisnõustajaga (kohtumisest treenerite ja toitumisnõustajaga saab lugeda SIIT) leppisime kokku, et pean harjutama end kindlatel aegadel sööma. Sel viisil hoian ära üleliigset näksimist ega jäta toidukordi vahele. Just viimane on olnud minu suurim raskus – näksida pidevalt päeva jooksul ja jätta korralikud toidukorrad vahele. Seega söön ma nüüd oma tunde järgi, kindlatel aegadel ja vastavalt mõningatele juhistele, mis nõustajalt sain.

Sain vahepeal Valiolt proovimiseks nende uusi proteiinijogurteid ja mulle tõesti meeldivad need. Proteiinikohupiimasid proovisin kunagi ise ja need ei meeldinud mulle kohe üldse, aga jogurtitega on nad head tööd teinud. Mulle tundub, et need sobivad hästi vahepaladeks? Ma pole üldse kursis erinevate “sportlaste” toodetega. Mõni proteiinibatoon meeldib mulle ka väga, aga millal neid süüa? Kas üldse süüa? Millised on nö tervislikud ja mis mitte nii väga? Nii palju küsimusi.

Siis on veel muidugi erinevad valgupulbrid. Mida need endast siis ikkagi kujutavad? Miks need head on? Millal ja kuidas neid kasutada?

Ikka täiesti võhik olen. Nii et kui keegi hea inimene viitsib mind natuke harida ja oma kogemustest rääkida, siis ma hea meelega loeksin seda. 

Igatahes olen uueks nädalaks valmis. Menüü on kolmapäevani enam-vähem paika pandud, päevad läbi mõeldud ja olen valmis eesmärgi nimel pingutama. Muide, olen ainult mõned päevad “graafiku” järgi toitunud ja juba tunnen end paremini ning kaal näitab samuti, et selline tegutsemisviis on sobiv. Loodan, et suudan seda “mõistusega toitumust” jätkata ja kõik sujub kenasti. Kutsuge mind siis korrale, kui paistab, et asi hakkab käest ära minema.

Laura

16107698_1570025603009304_857944689_o

5 kommentaari

 • Signe

  22. jaan. 2017 at 06:58

  Proteiinijogurteid võib süüa vahepaladena küll. Valgupulbrit kasutan tavaliselt peale jõutrenni, et lihased taastuksid kiiremini ja kuna peale trenni on kõht ka täitsa tühi, siis hoiab nälja seniks eemal, kuni koju jõuan. Valgupulbrid on minu jaoks ka mugavustoode, sest ma ei suuda süüa liha nii palju, et päevane valgukogus tuleks täis (piimatooteid ei tarbi ka eriti). Proteiinibatoonid on ka hea vahepala, kus pole niivõrd palju suhkrut, kui näiteks tavalistes šokolaadides. Siiski arvan, et iga päev neid sööma ei peaks, sest sisaldavad suhkruasendajaid. Ühesõnaga enne trenni süsivesikuid energiaks ja peale trenni valku taastumiseks ning lihaste kasvuks ja ehituseks, see ju valkude ülesanne ongi 🙂

  Helena Mang on oma FB grupis (Helena Fitness) päris hästi toitumise kohta kirjutanud. Võid huvi korral lugeda (ma ei kujuta ette kas see link toimib ka, äkki peab enne grupiga liituma) https://www.facebook.com/groups/526510654204492/permalink/526698690852355/

  Vasta
 • Piia

  22. jaan. 2017 at 06:58

  Need kohupiimad/jogurtid on minu arust vahepaladeks väga head ja tervislikud – minu puhul asendamatud, saab ka korralikult valku ning magusaisu peletatud 🙂 Proteiinibatoonid on pigem alternatiiv tavalistele šokolaadidele, veidi vähem kaloreid ja palju rohkem valku, kuigi ega nii tervislikud pole nad sellegipoolest ja tihti ei tasu tarbida. Igasugused valgupulbrid on head, kui nt peale trenni kohe pole võimalik midagi süüa. Ise kasutan ma neid sel eesmärgil harva (kui tõesti pole võimalust süüa), kuna üldjuhul söön peale trenni tunni aja jooksul juba korraliku eine, mis on minu hinnangul parem kui vedelaid kaloreid sisse juua 🙂 Küll aga kasutan neid pulbreid igapäevaselt pudru maitsestamiseks (+ on ka valk pudrus esindatud), aga mitte rohkem kui 10g korraga. Rohkemaks ei näe lihtsalt mõtet. Mulle meeldib süüa silmadega ehk suuri portse, kuid hunnik pulbrit on oma kalorluse kohta taldrikul üsna märkamatu.. 🙂

  Vasta
 • Fitme.ee

  31. jaan. 2017 at 05:39

  Väga hea point: “toidu kaalumine ja grammitäpsuse tagaajamine on minu jaoks üks põhjusi, miks ühel hetkel kaalulangetamine pekki läks ja õgimishood minuni jõudsid.”
  Ja nii ongi. Ma tegin sellise saidi (www.fitme.ee), aga ei suuda mõistatada, kuidas mängleva kergusega aidata inimestel oma toitumist muuta, juhe on täiesti koos. Kogu see toitumise järgimine peaks huvitav ja fun olema, aga pole veel välja mõelnud, kuidas seda kasutajatele korraldada.

  Vasta

Lisa kommentaar